Foto Ivana & Peter Millerovci

Ako si Vybrať Svadobného Fotografa

Vybrať si správneho svadobného fotografa môže byť jedno z najdôležitejších rozhodnutí, ktoré pred svadbou spravíte. Správny výber vám dá možnosť pochváliť sa svojim životným krokom vizuálnou formou a ponúkne vám a vašim známim možnosť dekorovať svoj interiér. Nesprávny výber môže naopak vyvolať rozpaky a sklamanie. Vraví sa, že po tom čo sa torta rozkrojí a kvety zvädnú, všetko čo zostane sú fotografie.

Fotografov je nepreberné množstvo a vybrať si takého, ktorý vyobrazí vašu svadbu tak ako si predstavujete môže byť neľahká úloha! Nezúfajte však, my vám v tomto rozhodovaní spolu s portálom hladamfotografa.sk pomôžeme v siedmich jednoduchých krokoch.

Krok 1: Štýl fotografie

Rozhodnúť sa pre správny štýl fotografie môže výrazne pomôcť pri selekcii fotografov. Každá nevesta preferuje niečo iné a nie každý fotograf je špecialista na každý štýl. Dobrí fotografi sú však flexibilní a vedia svoj preferovaný štýl prispôsobiť. Vtedy si však treba vyjasniť, aký štýl fotografie bude od nich požadovaný ako primárny alebo aký je pre vás naopak neprijateľný.

Dokumentárny štýl

Ide o neštylizované, situačné a spontánne fotografie všetkého, čo sa na svadbe deje. Môže ísť o zachytenie spoločenskej miestnosti pred príchodom hostí, zachytenie úprimných emócii „tak ako sa stali“ bez prikrášľovania a pózovania, od obradu až napríklad po tanec, či prípitky s nevestou a výbuchy smiechu. Dokumentárne fotografie tak vytvárajú jeden príbehový celok.

Portrétový štýl

V skratke: portrétová fotografia je štylizovaná fotografia zameraná na svadobný pár. Fotograf často komunikuje so svadobným párom, odporúča im pózy a umelecky štylizuje kompozíciu. Existuje tu pomerne veľký priestor na kreativitu fotografa. Môže ísť o tradičné portréty pred kostolom, či oltárom a portréty s rodinou, alebo môže ísť o niečo dramatickejšie ako svadobný pár v objatí na poľnej ceste za dažďa s pozadím vysokých hôr. Nezabúdajte, že kreativita nemusí končiť u fotografa. Ak preferujete konkrétny motív alebo miesto, nebojte sa ho o ňom oboznámiť.

Foto Veronica photography

Umelecký štýl

Umelecký štýl dáva fotografovi voľnú ruku v kompozícií. Fotografie sú dramatické, často ladené do čiernobielej. Hoci sú umelecké fotografie fascinujúce a lahodia duši, vám alebo vašej rodine môžu po svadbe chýbať klasické dokumentárne a portrétové fotografie. Ak si vyberáte umeleckého fotografa, mali by ste sa uistiť, že bude postarané aj o klasickejšie fotografie. Keď preferujete jeden zo spomenutých štýlov, tak by to mal byť jeden z hlavných faktorov pri prezeraní portfólií potenciálnych fotografov.

Krok 2: Začnite hľadať

Portál HladamFotografa.sk vám ponúka široké spektrum fotografov. Ak si na hlavnej stránke zvolíte Typ Fotenia: Svadba, portál vám zobrazí všetkých registrovaných fotografov, ktorí ponúkajú fotenie svadieb. Pozorne si prezrite ich portfólio, prizerajte na to, či sa fotografie zhodujú s vašim štýlom a vytvorte si zoznam svojich favoritov. Zamerajte sa aj na to, aké je ich hodnotenie a ako na nich reagujú ich klienti v recenziách. Nezabudnite si taktiež prezrieť ich Facebook stránku.

Krok 3: Vyžiadajte si celý svadobný album

Zakladať si názor iba na výbere fotografových najlepších fotografií môže byť riskantné. Prezeraním iba výberu najlepšieho si skresľujete predstavu o tom ako budú vyzerať vaše fotografie. Ak už máte svoj zoznam favoritov, vyžiadajte si aspoň jeden celý album svadobných fotografií, aby ste dostali predstavu čo môžete očakávať. Ak je väčšina fotografií taká dobrá ako tie vybrané ako najlepšie, tak ste na správnej adrese!

Krok 4: Podrobte fotografie skúmaniu

Pri prezeraní kompletných svadobných albumov sa sústreďte na detaily. Sú fotky dostatočne ostré? Pamätajte, že niektoré fotky môžu byť zámerne umelecky rozostrené! Sú kompozície trefné a drží sa ich kvalitatívna úroveň na väčšine fotografií? Sú niektoré fotografie príliš svetlé alebo naopak príliš tmavé? Zachycuje fotograf emócie citlivo? Sú ľudia na fotografiách uvoľnený, alebo vyzerajú ako srnka v žiari predných reflektorov?

Foto Aleš Tomis

Krok 5: Dohodnite si stretnutie

Výber fotografa nie je niečo čo sa dá spraviť iba na základe toho ako sa vám páčia jeho fotografie. Ak máte svojich favoritov, viete čo od nich očakávate, viete, že sa zmestia do vášho rozpočtu, a sú dostupní v deň vašej svadby, dohodnite si aspoň s tromi z nich krátke stretnutie. Uvedomte si, že s fotografom sa počas svadby uvidíte pravdepodobne častejšie ako so svojou matkou. Chcete preto, aby ste sa s ním cítili v pohode a spolupráca neškrípala. Buďte pripravení rozprávať o priestoroch, v ktorých svadba bude, v akom štýle bude vedená a akú máte predstavu o fotografiách. Prizerajte na to, či sa fotograf správa profesionálne, či reaguje na vaše podnety a či sa stotožňuje s vašou víziou. Prezentuje fotograf svoje nápady zrozumiteľne a jednoznačne alebo je utiahnutý? Správny fotograf by sa mal veľa dotazovať, tak aby vyjasnil čo najviac detailov a zároveň aktívne počúvať a zaznamenávať všetky vaše požiadavky.

Krok 6: Vyjasnite si post produkciu (úprava fotografií)

Dostať sa k finálnym fotografiám z vašej svadby môže trvať aj mesiac. Pýtate sa prečo? Váš svadobný fotograf nafotí počas vášho dňa D obrovské množstvo tzv. surových alebo „RAW“ fotografií, ktoré sú väčšie ako zvyčajné JPG obrázky a zároveň dávajú fotografovi lepšie možnosti k ich ďalšej úprave. Post produkcia je veľmi dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou fotografie, ktorá pomáha dotvárať jej celkový dojem a preto je veľmi dôležité vyjasniť si s vaším budúcim fotografom niekoľko bodov ako napríklad:

  • Koľko fotografií vám fotograf nakoniec poskytne?
  • Budú v nízkom alebo vysokom rozlíšení?
  • Postúpia post produkciu všetky fotografie alebo iba pár z nich?
  • Ako sa ustanoví, ktoré fotografie postúpia post produkciu?

Krok 7: Potvrďte si termín

Toto je jedno zo zlatých pravidiel plánovania svadby. Pamätajte, že vaša svadba je pre vás oveľa dôležitejšia ako pre kohokoľvek iného a preto je veľmi dôležité si niekoľkokrát potvrdiť termín s vašim svadobným fotografom. Prvýkrát je to pri podpísaní zmluvy, druhýkrát zhruba 3-6 mesiacov pred svadbou a nakoniec ešte 1-2 týždne pred vašim veľkým dňom, kedy môžete doladiť ešte posledné detaily. Tiež je dobré opýtať sa, či daný fotograf príde aj s druhým fotografom alebo asistentom. Výhodou mať dvoch fotografov je ten, že vám nielen poskytnú odlišné pohľady na vašu svadbu, ale podarí sa im zachytiť aj väčšie množstvo zaujímavých momentov.

Foto Stanka Hollo

Dúfame, že sa nám podarilo aspoň trochu pomôcť vo výbere toho správneho svadobného fotografa, vďaka ktorému vám z vašej svadby zostanú nádherné spomienky v podobe krásnych fotografií. Veríme, že spolu s portálom HladamFotografa.sk presne takého aj nájdete.